انواع سیستم های پرداخت الکترونیکی

انواع روش های پرداخت اینترنتی

پرداخت به روش کارت به کارت اینترنتی

به فرآیندی که طی آن مبلغ مشخصی پول از یک کارت بانکی به کارت دیگر انتقال می‌یابد، کارت به کارت گفته می‌شود. در این‌خصوص عملیات انتقال وجه با استفاده از روش‌های مختلفی مانند مراجعه حضوری به بانک یا دستگاه خودپرداز (ATM)، استفاده از نرم‌افزارهای بانکداری، اپلیکیشن آپ، هف هشتاد و بله انجام می‌شود.

هر یک از بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری برای رفاه حال مشتریان خود اقدام به طراحی نرم‌افزارهای بانکداری تحت نسخه وب و اندروید نموده‌اند.

ورود این خدمت به عرصه بانکداری نیاز به حمل پول نقد را برطرف ساخته و افراد به‌راحتی در کمتر از سه دقیقه می‌توانند تا حد سقف تعیین شده پول از کارت خود به سایر کارت‌های بانکی انتقال دهند.

پرداخت به روش حضوری

در سرویس پرداخت در محل (Cash On Delivery) که به اختصار به آن COD نیز گفته می‌شود، پس از این‌که مشتری کالای موردنظر خود را مستقیما به فروشنده سفارش می‌دهد یا در وب‌سایت یک فروشگاه آنلاین ثبت می‌کند، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند تا زمانی که کالای موردنظر او از طریق مامور ارسال به او تحویل گردد.

پس از هماهنگی زمان ارسال و مراجعه‌ی مامور پست به آدرس اعلام شده توسط مشتری، مبلغ آن کالا از طریق کارتخوان یا به‌صورت وجه نقد پرداخت شده و کالا به مشتری تحویل داده می‌شود.

لازم به ذکر است که این روش تنها برای فروش کالاهای فیزیکی کاربرد داشته و در مورد کالاهای دیجیتالی به هیچ‌ عنوان قابل استفاده نیست

انواع سیستم های پرداخت الکترونیکی 2

پرداخت به روش درگاه پرداخت اینترنتی

معروف ترین روش برای پرداخت در فروشگاه های اینترنتی درگاه پرداخت اینترنتی است. درگاه های پرداخت اینترنتی صفحاتی واسط هستند که با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی( شماره کارت، تاریخ انقضا، رمز دوم و CVV2 ) ، عملیات پرداخت به راحتی انجام می‌شود.

ادامه مطلب   بعد از تمام شدن دانشگاهم خیلی ساده با زعفران به درآمد میلیاردی رسیدم

درگاه های پرداخت اینترنتی 2 نوع هستند: درگاه پرداخت اینترنتی واسط و درگاه پرداخت اینترنتی مستقیم.

پرداخت به روش پرداخت اعتباری پول

در این روش برای پرداخت از کارت های اعتباری، کیف پول های الکترونیکی و کارت های هوشمند استفاده می‌شود.

کارت های اعتباری یا همان کارت های بانکی که برای هر حساب صادر می‌شوند معروف ترین و محبوب ترین روش پرداخت الکترونیک و اینترنتی هستند. مشتریان بانک ها با استفاده از این کارت ها می‌توانند عملیات پرداخت را به راحتی انجام دهند.

کیف پول ها حساب هایی مجازی با اطلاعات موجودی و حساب کاربر هستند که انجام فرآیندهای پرداختی را آسان می‌کنند.

پرداخت روش نقدی

پرداخت مستقیم

تراکنشی مالی که در آن صاحب حساب به بانک اجازه می دهد تا مبلغ مشخصی از حساب خود را بصورت الکترونیکی، برای پرداخت کالاها یا خدمات برداشت کند.

چک الکترونیکی

یک نسخه‌ی الکترونیکی یا نسخه‌ی نمایشی مانند چک‌های کاغذی است و تمامی اطلاعات درج شده روی آن با چک کاغذی برابر است. از جمله مزیت‌های چک الکترونیکی به نسخه‌ی کاغذی، می‌توان به قابلیت پیوند به اطلاعات نامحدود و سرعت معاوضه‌ی آن اشاره کرد.

 

 

حتما ببینید

پله برقی فروشگاهی

ثروتی که از پله های چینی عایدم شد

در روزی از روزها با فکر خسته و سردرگم به دنیای خودم نگاه می کردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *