رپورتاژ

بهترین فصل پیوندزدن درخت میوه

یافتن بهترین و مناسب‌ترین شیوه برای پیوند درختان میوه ممکن است کار آسانی به نظر برسد اما یافتن زمان مناسب و سازگار برای شروع عملیات پیوند ارقام مختلف نهال میوه ممکن است اندکی شما را به دردسر بیندازد، به همین جهت قصد داریم در این مقاله به صورت مفصل و جامع در رابطه با بهترین فصل پیوند درختان میوه و همچنین عوامل موثر بر این مهم سخن بگوییم.

حال ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که چرا زمان و فصل برای پیوند زدن درختان میوه از اهمیت بالایی برخوردار است و قبل از تصمیم گیری بایستی این مورد را در نظر بگیریم؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که هدف اصلی ما از عملیات پیوند و اصلاح نژاد چیست؟ مگر نمی‌خواهیم شرایط بهتری از لحاظ کمی و کیفی برای محصولات و همچنیم افزایش مقاومت گونه ایجاد کنیم! پس باید زمان مناسبی را نیز برای این کار انتخاب نماییم.

چرایی در نظر گرفتن فصل مناسب برای پیوند درختان میوه

یکی از مهم‌ترین شرایط اکولوژیکی که در زمان پیوند زدن ارقام مختلف نهال میوه باید در نظر گرفت دمای محیط و همچنین نوسانات جوی است که ممکن است در گیرایی پیوند و سلامت ریشه‌ها تاثیر گذار باشد. در یک دسته بندی کلی صورت گرفته، مشخص شده است که پیوند درختان مختلف می‌تواند در زمان‌های متفاوتی صورت گیرد و این امر تماما بستگی به چوب سخت و یا چوب نرم بودن گونه دارد؛ برای مثال بهترین فصل برای پیوند درختان زینتی ابتدای فصل بهار، پس از فروکش کردن سرمای زمستانه خواهد بود.

ادامه مطلب  تعمیر آیفون تصویری

بهترین فصل پیوند درختان میوه و درختان زینتی کدام فصل است ؟

یکی از عوامل محدود کننده در عملیات پیوند و اصلاح نژاد درختان میوه شیره درختان است که در برخی فصول از سال مقدار آن در تنه درخت به بیشترین حد خود می‌رسد و کارشناسان فروش نهال میوه توصیه می‌کنند که هیچ‌گاه در چنین برهه زمانی به سراغ پیوند درختان نروید زیرا با ایجاد برش و زخم روی تنه شاهد از بین رفتن این شیره خواهیم بود.

معمولا در اواخر فصل بهار و فصل تابستان این مقدار شیره به بیشترین حد خود خواهد رسید و علاوه بر آن در فصل‌های گرم سال به دلیل فشار بیش از اندازه روی ریشه در اثر کم آبی و گرمای سال نباید پیوند انجام داد.

blank

زمانبندی صحیح پیوند زدن درختان میوه چوب سخت و چوب نرم

همانگونه که در قسمت‌های قبلی مقاله گفته شد، عملیات پیوند زمانی قابل اجرا است که هم پایه و هم پیوندک آماده شده باشند و شرایط محیطی نیز کاملا محیا باشد؛ باید توجه داشته باشید که علی رغم تصور برخی افراد که می‌گویند پیوند را باید زمانی انجام داد که ریشه نهال در فصل فعالیت باشد تا شیره جریان داشته باشد باید کفت که وجود شیره بیش از حد مانع جوش خوردن و اتصال پایه و پیوندک خواهد شد، پس بهتر است این فرآیند را برای درختان چوب سخت که از میزان انعطاف کمی برخوردارند در فصل پاییز صورت داد و برای درختان چوب نرم و منعطف نیز در اوایل فصل بهار پس از بیدار شدن نهال از خواب زمستانه و پیش از به جریان افتادن کامل شیره نباتی صورت داد.

ادامه مطلب  راهنمای خرید بهترین ساعت دیواری جدیدترین مدلها

آماده سازی نهال پایه نیز باید تحت شرایط خاصی صورت گیرد و نهال پایه علاوه بر قدرت رشد بالا و استحکام کافی باید سازگاری بالایی با شرایط محیطی و بافت خاک داشته باشد تا بتوان ریسک موفقیت و گیرایی پیوند را تا حد بسیار زیادی بالا برد.

عوامل موثر بر زمانبندی پیوند درختان میوه

علاوه بر دو مورد گفته شده در قسمت‌های قبلی مقاله یعنی گرمای هوا و وجود شیره نباتی در شاخه‌ها در هنگام خرید نهال میوه باید به دو عامل مهم دیگر نیز توجه نمود که عبارتند از:

● سرمای هوا که سبب از کار افتادن جنب و جوش سلول‌های پایه و پیوندک و در نتیجه عدم اتصال پیوند می‌شود.

● پوست دادن پایه نیز عامل مهمی است که باید قبل از پیوند مورد بررسی قرار گیرد که پوست آن آسان جدا شود در غیر این صورت برای پیوند آماده نخواهد بود.

جالب است بدانید که برخی ارقام نهال میوه برای پیوند زدن زمانبدی مشخصی دارند، برای مثال:

بهترین فصل برای پیوند زدن درخت میوه یا زردآلو، فصل تابستان است و یا بهترین فصل برای پیوند درخت گردو اواخر زمستان یا اوایل بهار خواهد بود.

blank

کلام آخر

حال که از اهمیت انتخاب زمان و فصل صحیح برای پیوند درختان میوه آگاه شدیم باید بدانید که در صورت رعایت نکردن این زمانبندی و در نظر گرفتن شرایط جوی و محیطی ممکن است متحمل خسارات زبادی شوید که گاها مرگ درخت را در پی خواهد داشت‌.

در تکنیک‌ها و روش‌های مختلف نیز بسته به شرایط محیطی حدود ۲ ماه زمان لازم است تا از گیرایی نهال میوه پیوند خورده اطمینان حاصل شود، لذا در این فاصله زمانی می‌توانید برای آگاهی از مراقبت‌های لازم و همچنین قیمت نهال میوه با شماره‌های درج شده از کارشناسان مجرب پالیز نهال به کسب اطلاعات بپردازید.

ادامه مطلب  جدیدترین مدل های ساعت مچی زنانه 2022

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا