اخبار گوناگون

بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد همیشه با مشکل توقف واکنش هیدراتاسیون سیمان همراه است. برای جلوگیری از یخ زدگی بتن باید به سرعت در سیمان گیره شود. استفاده از سیمان سریع گیر یک روش رایج است اما در شرایط آب و هوایی سرد حتی این سیمان با آب واکنش نمی دهد و باعث می شود مخلوط سیمان گیر نکند. در این میان استفاده از ضدیخ بتن راه حل موثری است زیرا این ماده به سرعت باعث گیرش سیمان می شود. استفاده از این محصول باعث افزایش سرعت کار در یخبندان می شود; به طوری که با افزودن این افزونه می توان قالب را زودتر از حد معمول باز کرد.

ضد یخ بتن چیست؟

ضد یخ بتن یا تسریع کننده بتن یکی از افزودنی های بتن است که می تواند سرعت هیدراتاسیون سیمان را افزایش داده و زمان گیرش سیمان را کاهش دهد. این افزودنی باعث افزایش مقاومت بتن می شود. البته لازم است که افزودنی های زودگیر مورد استفاده در بتن، الزامات مندرج در ASTM C494 برای افزودنی های سریع گیر نوع C یا افزودنی های کاهنده و زودگیر نوع E را داشته باشند.

انواع ضد یخ بتن

در ادامه به بررسی انواع ضدیخ بتن بر اساس شکل ظاهری و فرمول شیمیایی می پردازیم.

ضد یخ بتن پودری

به طور معمول، ضدیخ پودری حاوی یون های کلرید است و در ملات هایی استفاده می شود که با فلزات تماس ندارند. ساختار شیمیایی این ماده نمک کلسیم و فلزات خاکی با هالوژن هایی مانند کلر است. هر دو گروه بسیار فعال با پوشاندن ذرات سیمان از نفوذ آب به آنها جلوگیری می کنند.

چگالی این مواد حدود 2000 کیلوگرم بر متر مکعب است، به رنگ خنثی و سفید است و برای انسان و محیط زیست خطرناک نیست. این نمک های آلی محلول صنعت ساخت بتن را گسترش داده و امکان بتن ریزی و اجرای سنگ و کاشی را در هوای بسیار سرد فراهم می کند.

ضد یخ بتن مایع

تولیدکنندگان در ابتدا نمک های فورمات، نیترات و برم را در آب حل می کردند و به رنگ های زرد و قهوه ای به نام ضدیخ بتن می فروختند، اما به مرور زمان کربنات های کلسیم و پتاسیم نیز به این مجموعه اضافه شد.

ادامه مطلب  ملکه آینده انگلیس را شلخته دیده بودین!

ضدیخ بتن مایع از تغییر فاز آب به یخ جلوگیری می کند و فرآیند هیدراتاسیون را تا گیرش نهایی ادامه می دهد. این ماده معمولاً در مکان هایی استفاده می شود که نیاز به سخت شدن سریع بتن وجود دارد – مانند بتن پاشیده شده و بتن زیر آب است.

ضد یخ بتن کلرید

ضدیخ بتن کلرید جامد و حاوی نمک های کلردار است. دو ساختار کلرید کلسیم و کلرید سدیم (نمک معمولی) معروف ترین گروه ضد یخ بتن کلرید هستند که بیشتر در ملات و دوغاب استفاده می شود.

در صورت استفاده از این افزودنی در دوغاب، نباید از اسکوپ یا میله و سیم نگهدارنده نما در اجرای نمای سنگی ساختمان استفاده شود. این مواد با واکنش و شکستن فلزات سودمندی و خواص اسکوپ را از بین می برند.

ضدیخ بتن بدون کلرید (ضد یخ بتن مسلح)

همانطور که می دانید یون کلر بسیار فعال است و در محلول آبی زمینه واکنش خود را با فلزات فراهم می کند و با گذشت زمان فلز پوسیده می شود. اگرچه ضد یخ کلرید به عنوان ضدیخ بسیار قوی و کم هزینه است، اما محدودیت استفاده از آن با فلزات باعث عدم توسعه و مصرف نمک های سریع الاثر بتن شده است.

blank

کاربرد ضدیخ بتن

1. امکان ساخت، حمل و اجرای بتن و ملات در زمستان تا 15- درجه سانتیگراد.

2. افزایش دمای بتن و ملات

3. افزایش مقاومت بتن و ملات در سنین پایین

4. کاهش زمان گیرش بتن و ملات و افزایش سرعت سخت شدن بتن و ملات

5. امکان قالب گیری در زمان کمتر (حدود نیمی از زمان معمول)

6. انجام کارهای مرمتی که مستلزم مقاومت سریع بتن است. مانند جایی که فشار آب به بتن یا ملات وارد می شود.

مزایای ضد یخ بتن

1. تداوم اجرای بتن در هوای سرد با رعایت استانداردهای موجود

2. تعدیل کننده اثرات مخرب شرایط جوی بر بتن

3. تسریع کننده گیرش در بتن با دمای زیر صفر درجه

ادامه مطلب  سلفی جدید بازیگر پر حاشیه مرد در مکان زیبا

4. کاهش دوره مورد نیاز برای فرآوری و حفاظت بتن

5. کاهش هزینه

6. افزایش سرعت ساخت

7. تسریع واکنش هیدراتاسیون

8. افزایش دمای گیرش بتن

9. کاهش نقطه انجماد آب

10. رشد مقاومت سنین اولیه بتن

مصرف ضدیخ بتن

از آنجایی که استفاده بیش از حد از این ماده باعث چسبندگی سیمان فوری می شود، میزان مصرف ضد یخ توسط شرکت سازنده به اطلاع مصرف کننده می رسد. در جدول زیر میزان و درصد استفاده از ماده زود رهش با توجه به عیار سیمان و دمای محیط ذکر شده است. در نظر داشته باشید که اعداد ارائه شده در جدول زیر به صورت تجربی به دست آمده اند و احتمال تفاوت آنها در شرایط مختلف آب و هوایی وجود دارد.

blank

جدول میزان مصرف ضدیخ بتن بر اساس دمای محیط و عیار سیمان

نحوه استفاده از ضد یخ بتن

ضدیخ بتن مایع یا پودر محلول در آب است که ابتدا به مواد بتن اضافه می شود و یا با مخلوط آب و سیمان مخلوط می شود و سپس برای افزایش کارایی و بهره وری به بتن اضافه می شود. آنچه در استفاده از این افزودنی بتن اهمیت دارد اختلاط کامل و توزیع یکنواخت آن در بتن است. زیرا در غیر این صورت به دلیل عدم توزیع مناسب ماده افزودنی احتمال سخت شدن سریع قطعات بتنی وجود خواهد داشت. در عصر حاضر، روان کننده های تولیدی زود رهش حاوی ترکیبات روان کننده بتن بوده و برای حل مشکل قوام بتن در شرایط آب و هوایی سرد مورد استفاده قرار می گیرند و این روان کننده های بتن دلیل کاهش مصرف آب بتن و افزایش اسلامپ بتن هستند.

بسته بندی و نگهداری ضد یخ بتنی

ضدیخ استاندارد بتن را می توان به صورت فله یا گالن های 20 کیلوگرمی و گاهی 220 کیلوگرمی بنا به درخواست مشتری در پالت های یک تنی یا 1000 کیلوگرمی تحویل داد.

در بسته بندی اولیه مدت زمان نگهداری ضد یخ 6 ماه تخمین زده شده و باید در دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود.

ادامه مطلب  تولید و پخش عمده انواع اسباب بازی ریز

blank

استانداردهای ضد یخ بتن

· ASTM C 494 TYPE C و ASTM C 827 ACI 212.3r-16 و ACI 306r-16 و ISO 19596

معرفی ضدیخ بتن شیمی زرین

شرکت بتن شیمی زرین به عنوان یکی از تولیدکنندگان مواد افزودنی بتن با برند بتن شیمی زرین را در اختیار مهندسین بتن قرار می دهد. برای ساخت ملات سیمان از ضدیخ های تولیدی این شرکت استفاده می شود.

ضدیخ ملات بتن شیمی باعث گیرش سریع سیمان می شود و برای ملات تعمیری بسیار مناسب است. در ضمن ضدیخ بتن شیمی فاقد یون کلر بوده و برای ساخت بتن سازه ای استفاده می شود.

ضد یخ بتن شیمی

ضدیخ بتن مایع بتن شیمی با افزایش دمای بتن و تسریع در گیرش بتن در زمستان از یخ زدگی بتن و کاهش مقاومت بتن در اثر یخ زدگی جلوگیری می کند. استفاده از این محصول باعث افزایش مقاومت 3 روزه و 7 روزه بتن می شود.

از آنجایی که ضدیخ بتن حاوی یون کلر نیست، این محصول را می توان در بتن مسلح فولادی بدون نگرانی از خوردگی فولاد استفاده کرد.

ضدیخ با افزایش سرعت هیدراتاسیون و تولید گرما، زمان گیرش اولیه را بسیار کاهش می دهد و با تکمیل واکنش آب سیمان، از باقی ماندن آب آزاد در ملات جلوگیری می کند و در نتیجه از یخ زدگی ملات جلوگیری می کند. از جمله مصارف آن می توان به کاربرد آن در ملات بنایی دیوار چینی یا دوغاب پشت سنگ و کاشی در فصل سرما اشاره کرد.

همانطور که گفته شد افزودنی ضد یخ بتن یکی از انواع افزودنی هایی است که در ساخت سازه های بتنی در فصل زمستان بسیار کاربرد دارد. برای خرید ضدیخ بتن کافیست با واحد فروش بتن شیمی تماس بگیرید و از قیمت ضدیخ بتن مطلع شوید. کارشناسان فروش بتن شیمی به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه بتن و صنایع وابسته به آن هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه بتن اینستاگرام شرکت بتن شیمی و توئیتر شرکت بتن شیمی را می توانید فالو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا