اخبار گوناگون

بستن شیرهای رادیاتور و پکیج در تابستان ضروری است؟

پاسخ به یکی از سؤالات پرتکرار و رایج که اکثر مشتریان از کارشناسان دما خدمات می‌پرسند که آیا شیرهای رادیاتور و پکیج را در تابستان ببندیم یا نه؟ ما می خواهیم به این سوال مهم و تکراری پاسخ دهیم که با نزدیک شدن به فصل تابستان و گرم شدن هوا آیا بستن شیرهای رادیاتور و پکیج در تابستان ضروری است یا نه؟ معمولا کارشناسان و سرویس کاران گروه صنعتی ایران رادیاتور، دما خدمات و گروه صنعتی بوتان و سایر شرکت های تولیدی تجهیزات گرمایشی توصیه‌هایی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم پس تا انتها همراه دما خدمات باشید.

سعی کنید در ۴ فصل سال از بستن شیرهای رادیاتور، کلکتورها و پکیج خوداری کنید مگر در زمان تعمیرات که تعمیرکار پکیج این کار را انجام می‌دهد. چون باز و بسته کردن مکرر شیرهای رادیاتور و پکیج طول عمر قطعات را کم می‌کند و به آبریزی می‌افتند و مجبور می‌شوید شیرها را تعویض کنید پس هرگز نباید برای تنظیم دما و تغییر وضعیت پکیج به تابستانه شیرها را ببندید.

پاسخ به سوالات رایج کاربران پکیج

آیا بستن شیر رادیاتور پکیج در تابستان ضروری است؟

لازم به به انجام این کار نیست مگر در زمان تعمیرات پکیج توسط سرویسکار که سالی یک یا دو بار انجام می‌شود.

اگر به گرمایش یک رادیاتور نیاز نبود چکار کنیم؟

اگر در فصل سرما به گرمایش یکی یا دوتا از رادیاتورها نیازی نداشتید برای کنترل مصرف انرژی می‌توانید با بستن شیر رادیاتور مورد نظر رادیاتور را از مدار خارج کنید.

چطوری شیر رادیاتور را ببندیم؟

همه رادیاتورها دارای دو شیر ورودی و خروجی هستند ( رفت و برگشت )که شیر ورودی در قسمت بالا و شیر خروجی در قسمت پایین رادیاتور قرار دارد فقط کافی است که شیر بالایی را کامل ببندید و به شیر پایین کاری نداشته باشید چون با آچار آلن باز و بسته می‌شود.

چطوری شیرهای پکیج را ببندیم؟

همه پکیج ها هم مانند رادیاتورها دو تا شیر رفت و برگشت دارند که ربع گرد هستند. برای بستن شیرهای پکیج باید دستگیره شیر عمود بر بدنه شیر قرار بگیرد و اگر موازی بدنه شیر باشد یعنی باز است.

روش درست تابستانه کردن پکیج چطوریه؟

همه پکیج های جدید به برد الکترونیکی هوشمند و قطعات کنترلی مجهز هستند و شما از روی پنل فرمان دستگاه فقط با فشار دادن یک دکمه یا چرخاندن ولومی تغییر وضعیت پکیج، دستگاه به حالت تابستانه تغییر می‌کند و یک موتور محرک برقی مسیر رفت پکیج به رادیاتورها را می‌بندد و پمپ و مشعل پکیج را خاموش می‌کند پس تا حد امکان از دست‌کاری شیرهای پکیج و رادیاتور خودداری کنید.

ادامه مطلب  تیپ جنجالی بهاره رهنما در عکس جدیدش

آیا در حالت تابستانه پکیج آب گرم مصرفی داریم؟

وقتی که پکیج را در وضعیت تابستانه قرار می‌دهید دستگاه خاموش می‌شود و فقط هنگام باز کردن هر کدام از شیرهای آبگرم مصرفی مشعل پکیج روشن می شود و آبگرم مصرفی تامین می‌شود ولی دیگر رادیاتورها گرم نمی‌شوند.

اگر در حالت زمستانه شیرهای پکیج و رادیاتورها را ببندیم چه اتفاقی میفتد؟

اگر در حالت زمستانه پکیج اقدام به بستن شیرهای رفت‌ و برگشت پکیج یا رادیاتورها کنید خیلی سریع پکیج جوش می‌آورد و دستگاه شروع به سر و صدا کردن خواهد کرد و به دلیل جوش آوردن آب شوفاژ‌ به‌ شدت از شیر اطمینان پکیج آب جوش تخلیه می‌شود که خطرناک است و دستگاه خاموش می‌شود.

رادیاتورها را چطوری هواگیری کنیم؟

در انتهای همه رادیاتورها در قسمت بالا یک شیر هواگیری رادیاتور قرار دارد و باید توسط یک آچار هواگیری یا بک پیچ گوشتی شیر هواگیری را باز باز کنید تا هوای محبوس شده تخلیه شود و وقتی که آب خارج شد شیر هواگیری را کامل ببندید بعد از هواگیر درست باید رادیاتور از ابتدا تا اخر گرم شود.

blank

نگهداری از پکیج در فصل تابستان

در فصل تابستان، گرمایش خانه ممکن است جایگاهش را از دست بدهد. اما نگهداری از پکیج گرمایشی در این زمان نیز بسیار اهمیت دارد. در این مقاله، به بررسی چند روش اساسی برای نگهداری پکیج گرمایشی در فصل تابستان می‌پردازیم.

 1. تمیز کردن فیلتر گرمایش:
  فیلتر برگشت پکیج در طول فصل سرما به طور قابل ملاحظه‌ای کثیف می‌شود. بهار و تابستان موقعیت‌های مناسبی برای تمیز کردن و یا تعویض فیلتر هست. فیلترهای تمیز کمک می‌کند تا پکیج از بهره‌وری بهتری برخوردار شود و مصرف انرژی را به شدت کاهش می‌دهد.
 2. سرویس سالانه:
  اگر تجهیزات گرمایشی شما مدت زمان زیادی را بدون تعمیرات و نگهداری سپری کرده است، ممکن است نیاز به سرویس دوره‌ای یا بازدید داشته باشد. در فصل تابستان می‌توانید از این فرصت برای افزایش راندمان و یا تعمیرات لازم استفاده کنید تا بهره‌وری پکیج را افزایش دهید.
 3. بررسی تنظیمات:
  تنظیمات پکیج گرمایشی می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر مصرف انرژی داشته باشند. در فصل گرما، می‌توانید تنظیمات دمای آبگرم مصرفی را متعادل و بهینه‌سازی کنید تا مصرف انرژی را کاهش دهید.
 4. مشاوره تکنسین:
  در نهایت، مهم است که با یک نفر تکنسین یا سرویسکار حرفه‌ای مشورت کنید. تکنسین می‌تواند وضعیت دقیق پکیج شما را بررسی کرده و توصیه‌های لازم را ارائه دهد. در صورت نیاز به اعزام تعمیرکار پکیج ایران رادیاتور در مشهد اقدام کنید
ادامه مطلب  خواص درمانی بعضی از عصاره های گیاهان دارویی 

نگهداری منظم از پکیج گرمایشی در فصل تابستان می‌تواند عمر مفید آن را افزایش دهد و به بهینه‌تر شدن عملکرد آن کمک کند. این اقدامات باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه‌های نگهداری خواهند شد، همچنین از نظر محیط‌ زیستی نیز مفید است

5. بازدید چشمی:

بازدید مسیر دودکش، شیلنگ گاز، شیلنگ‌های رابط و سایر قطعات و اتصالات پکیج و رادیاتورها. تا اگر مشکل مسدودی یا نشتی آب و گاز وجود داشت نسبت به رفع و تعویض قطعات فرسوده اقدام کنید تا از سلامت سیستم شوفاژ مطمپن شوید. واین کارها را به شروع فصل زمستان سال بعد موکول نکنید. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام سرویس‌های دوره‌ای پکیج و اعزام  تعمیرکار پکیج بوتان در مشهد با کارشناسان دما خدمات تماس بگیرید تا کمترین زمان ممکن سرویسکار با تجربه به محل اعزام کنیم.

آیا باید در فصل تابستان آب رادیاتورها را خالی کنیم؟

اصلا این کار را انجام ندهید، چون همه رسوبات و املاح آب ته نشین شده و آب مدار شوفاژ یک آب خنثی و سبک است که خطری برای سیستم گرمایشی ندارد.

پس خالی کردن آب سبک و پر کردن مدار شوفاژ با آب رسوب دار در شروع زمستان کار نادرست. با توجه به اینکه فضای داخلی رادیاتورها در مجاورت مستقیم هوا قرار می‌گیرد و اکسیژن عامل اصلی زنگ‌ زدگی و خوردگی رادیاتورها است.

علت گرم شدن رادیاتورها در تابستان

۱- برد الکترونیکی خراب شده

نقص در سیستم کنترل پکیج و ظاهر شدن کد خطا می‌توانند باعث گرم شدن نامناسب رادیاتورها شوند. در این حالت برد کنترل پکیج نمی‌تواند فرمان تغییر وضعیت پکیج از زمستانه به تابستانه را اجرا کند اگر از گرم شدن نامناسب رادیاتورها در تابستان رنج می‌برید، ممکن است نیاز به مشاوره با یک متخصص یا تعمیرکار مجرب داشته باشید تا مشکل را شناسایی و رفع کنید.

سوختن موتور شیر سه طرفه

در پکیج قطعه ای به نام موتور محرک شیر سه راهه وجود دارد که کار تغییر وضعیت تابستانه به زمستانه و بالعکس را انجام می‌دهد وقتی که موتور محرک از کار بیفتد با انتقال آب گرم به سمت رادیاتورها باعث گرمایش رادیاتورها می‌شود.

خراب شدن کیت تعمیر

کیت تعمیر یا سوپاپ شیر سه راهه یک قطعه مخصوص است که در حالت تابستانه مسیر رفت به رادیاتورها را می‌بندد و مسیر بای پس پکیج را باز می‌کند. حالا ممکن است به دلیل خرابی فنر یا اورینگ‌های آببندی یا شکستن سوپاپ مسیر رفت رادیاتورها کاملا بسته نشود و آب گرم به رادیاتورها منتقل شود. با تعویض کیت تعمیر مشکل رفع می‌شود.

ادامه مطلب  تبلیغات در کانادا ، تبلیغات در خارج کشور با هدف بازاریابی بین الملل

۶ ترفند پیشگیری از یخ زدگی پکیج در زمستان

 1. پکیج هایی که در تراس نصب می‌شوند در فصل سرد زمستان احتمال یخ زدن وجود دارد پس باید پکیج را با نصب پنجره دو جداره در جلوی تراس یا مقابل پکیج محافظت کنید. تا هم راندمان کاری پکیج حفظ شود و هم از حجموم پرندگان و لانه سازی و کثیف کاری پکیج جلوگیری کنید.
 2. اگر مدت زمان طولانی از پکیج استفاده نمی‌کنید باید آب داخل پکیج را خالی کنید تا دچار یخ زدگی نشود. اگر چند روز هم از پکیج استفاده نمی‌کنید دستگاه را خاموش نکنید و حتی از برق نکشید و روی حداقل دما تنظیم کنید تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. دلیل اینکه برق پکیج را قطع نکنید این است که اگر گاز قطع شد سیستم ضد گیرپاژی پمپ و ضد یخ زدگی پکیج فعال باشد.
 3. استفاده از پوشش‌های محافظ یا سرپوش‌های مناسب برای پکیج در زمستان به‌منظور حفاظت از آن در برابر ناهمواری‌های جوی.
 4. نصب دمنده‌های گرمایشی یا الکتریکی برای جلوگیری از یخ زدگی در زمستان می‌تواند به عنوان یک راهکار موقت مورد استفاده قرار گیرد.
 5. تنظیم دمای مناسب و فشار درون سیستم پکیج، اهمیت بسیاری از خود نشان می‌دهد. دمای مناسب و فشار مناسب می‌تواند به جلوگیری از یخ زدگی و همچنین از خرابی بر روی قطعات پکیج کمک کند.
 6. انجام بازرسی‌ها و سرویس‌های دوره‌ای و منظم بر روی پکیج‌ها در زمستان می‌تواند به پیشگیری از احتمال خرابی‌ها و یخ زدگی‌های ناگهانی کمک کند.

کلام آخر

با انجام این موارد و استفاده از روش‌های پیشگیرانه، یخ زدگی پکیج در زمستان قابل پیشگیری است و می‌تواند کمک کننده در حفظ عمر مفید و کارایی پکیج باشد. ما سعی کردیم در این مقاله به سوالات رایج و پرتکرار مشتریان جواب بدهیم ولی اگر پاسخ خود را دریافت نکردید.

با کارشناسان تاسیسات دما خدمات در مشهد در تماس باشید تا در کمترین زمان ممکن سرویسکار پکیج به محل محل اعزام کنیم.

blank

دما خدمات مرجع تخصصی تعمیرات پکیج در مشهد

خدمات مشتریان:  ۰۹۱۵۸۱۵۴۸۱۲ – ۰۹۳۵۹۰۰۴۹۵۹

منبع: damakhadamat.com

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. درود بر شما
  انتشار مقاله های آموزشی خدمات فنی خیلی برای کاربر مفیده با سپاس از سایت خبر داغ که مطالب آموزشی
  فنی منتشر کرده و همچنین سایت دما خدمات که در زمینه تعمیر پکیج در مشهد خدمات ارائه میدن و همیشه مطالب
  ارزشمندی برای کاربر منتشر میکنن
  با سپاس فراوان.

 2. من هم این اشتباه رو تکرار میکردم و هر سال با گرم شدن هوا شیرهای رادیاتورها رو میبستم و بعضیاشونم به آبریزی میفتادم
  با خواندن این مقاله متوجه شدم که کارم اشتباه بوده و هزینه های اضافه پرداخت میکردم
  با تشکرا از وبسایت تاسیسات دما خدمات و خبر داغ که مقاله های آموزشی منتشر میکنن.

 3. با تشکر از مقاله مفید و آموزنده ای که منتشر کردین این مقاله میتونه به بالا بردن سطح اطلاعات عمومی کمک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا