اخبار جامعه

تصمیم جدید برای بی اعصاب کردن مردم!

مهدی تدینی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: آیا نانی که به گردشگران خارجی می دهیم بهتر از نانی است که مردم ما به آن دسترسی دارند؟

آیا جاده و فرودگاه و قطار مورد استفاده گردشگران خارجی بهتر از جاده و فرودگاه و قطار در دسترس مردم خودمان است؟

آیا نوشیدنی ها و غذاهایی که گردشگران در ایران می توانند تهیه کنند از نوشیدنی ها و غذاهایی که مردم خودمان در دسترس هستند کیفیت بالاتری دارند؟

بله، شکی نیست که هر گردشگری که با جیب پرتر به ایران بیاید، می تواند بهترین ها را در ایران بخرد. اما این موضوع مختص خارجی ها نیست. یعنی هر ایرانی هم می تواند آن را بپزد. حال فرض کنید ما امکانات زندگی با کیفیت بالاتر را فقط به گردشگران اختصاص می دهیم. چه معنایی خواهد داشت؟

نکته دقیقاً همین است: تسهیل با تبعیض متفاوت است. تسهیل آری، تبعیض نه! تبعیض یعنی دادن چیزی به گردشگران که شهروندان ایرانی از آن محروم هستند.

نمی دانم ایده «سیم کارت گردشگری» چقدر جدی است. امروز خبر “تأیید” او رسید. اگر سیم کارت توریستی برای ارائه اینترنت بدون فیلتر به گردشگران در نظر گرفته شده است، این دقیقاً مصداق «تبعیض» است نه تسهیل. اینترنت که ایرانی ها دارند بی کیفیت است چون تحت شدیدترین فیلتر ممکن قرار می گیرد. ارائه اینترنت بدون فیلتر به گردشگران به معنای تبعیض است. تبعیض علیه خارجی ها علیه ایرانیان است. این دقیقاً یک کسر حیثیتی مضاعف است: زمانی که از اینترنت باکیفیت محروم شدیم، حیثیت ما کم شد و حالا اگر تبعیض قائل شویم با خارجی ها نسبت به ایرانی ها، کسر مضاعف خواهد بود.

ادامه مطلب  با استرس روزهای آخر سال چه کنیم؟/ توصیه‌های مهم برای کاهش اضطراب

من یک نفر هستم، ایرانی هستم و به همان اندازه که یک نفر هستم حق دارم نظرم را بگویم: اینترنت ایرانیان باید کیفیت بالایی داشته باشد، اگر از این حق محروم شدیم، دادن آن به گردشگران یک حق است. نقض مضاعف حیثیت من به عنوان یک شهروند. ایران فقط پل و مسجد و کاشی و کاخ و کوه نیست. در ایران آدم های بزرگی زندگی می کنند و بد نیست گردشگران هم مثل این مردم بزرگ و فوق العاده چند روزی از اینترنت بدون فیلتر محروم بمانند. اگر تحملش سخت است، پیش ما نیا.

پی نوشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این نوع سیم کارت را برای دفاتر خدمات گردشگری، هتل ها، راهنمایان تور و گردشگران خارجی پیشنهاد داده است. اینکه این سیم کارت را می توان به تعدادی از ایرانیان مرتبط با گردشگران داد، چیزی از تبعیض آمیز بودن آن نمی کاهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا