اخبار سیاسی

جنگ جهانی نزدیک است روسیه زنگ خطر را زد!

ایرنا: وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: روسیه از مذاکره با اوکراین دست برنمی‌دارد و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور بارها از جمله اخیراً در این باره صحبت کرده است، بنابراین اگر آمریکا بخواهد می‌تواند به کی‌یف دستور دهد دستور منع مذاکره با مسکو را لغو کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین گفت: “خطر جنگ جهانی در حال افزایش است.”

اسپوتنیک گزارش داد؛ لاوروف با بیان اینکه خطر جنگ جهانی در حال افزایش است، افزود: روسیه دقیقاً برای مقابله با چنین خطری است که بر تمام مفاد منشور سازمان ملل از جمله برابری حاکمیتی طرف‌ها، عدم مداخله در امور داخلی آنها پافشاری می‌کند. احترام به تمامیت ارضی و حق مردم برای تعیین سرنوشت خود باید بدون استثنا رعایت شود و مفاد منشور ملل متحد نباید به طور انتخابی اعمال شود.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: روسیه مذاکره با اوکراین را رها نمی کند و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور بارها از جمله اخیرا در این باره صحبت کرده است، بنابراین اگر آمریکا بخواهد می تواند به کی یف دستور دهد دستور منع مذاکره با مسکو را لغو کند.

این دیپلمات ارشد روسی با اشاره به اینکه کشورهای غربی از گفت وگوی اساسی درباره علل درگیری در اوکراین اجتناب می کنند، زیرا هیچ استدلالی برای ارائه در گفت و گوی صادقانه ندارند، تاکید کرد: امروز در سخنان مخالفان خود فقط شعار می شنویم. شعارهایی مانند تهاجم، تجاوز یا الحاق هیچ چیزی در مورد علل اصلی مشکل، در مورد این واقعیت که آنها چندین سال است که رژیم نازی را تبلیغ می کنند که ظاهراً نتیجه جنگ جهانی دوم و تاریخ مردم خود را بازنویسی می کند، نمی گویند.

ادامه مطلب  اولین تیرِ جنگ ایران و عراق چگونه شلیک شد؟

وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: در عین حال، اتحادیه اروپا می خواهد بدون انتظار در صف به نازی ها (دولت اوکراین) عضویت بدهد، در حالی که صربستان و ترکیه باید سال ها برای پیوستن به اتحادیه منتظر بمانند.

لاوروف با تاکید بر اینکه کشورهای غربی عامل اصلی جنگ در اوکراین و ناقض اجرای توافقات مینسک هستند، خاطرنشان کرد: امروز به نظر می رسد نمایندگان کشورهای غربی از بحث های عمیقی که عوام فریبی آنها را آشکار کند واهمه دارند. صحبت در مورد تمامیت ارضی اوکراین، اجرای تصمیمات سازمان ملل در مورد تعهد پاریس به بازگرداندن جزیره مایوت به مجمع الجزایر کومور (اتحادیه قمری) یا تعهد انگلیس به خروج از مجمع الجزایر چاگوس و همچنین آغاز مذاکرات لندن با بوئنوس آیرس در مورد جزایر مالویناس فراموش شده است.

دیپلمات ارشد روسیه گفت که این مدافعان تمامیت ارضی اوکراین اکنون وانمود می کنند که هدف از توافقات مینسک را به خاطر نمی آورند که شامل اتحاد منطقه دونباس با اوکراین با تضمین احترام به حقوق اولیه بشر (حق تعیین سرنوشت) است. وی افزود: کشورهای غربی که اجرای توافقات مینسک را نقض کردند، مستقیماً مسئول تجزیه اوکراین و آغاز جنگ داخلی در آن کشور هستند.

لاوروف تاکید کرد: علاوه بر این، غرب با حمایت از اقدامات رژیم کیف پس از همه پرسی در کریمه و دنباس، اصل تعیین سرنوشت ساکنان این دو منطقه را زیر پا گذاشت.

وزیر خارجه روسیه گفت: اگر ناتو پیشنهادهای همکاری با سازمان پیمان امنیت جمعی را رد نمی کرد، می توانست از بحران کنونی اروپا جلوگیری کند.

ادامه مطلب  درخواست گوترش برای توقف فوری درگیری‌ها در قره‌باغ

دیپلمات ارشد روس با اشاره به اینکه شورای امنیت سازمان ملل باید پیش از ارائه پیش نویس قطعنامه با اقدامات محدودکننده، پیامدهای انسانی تحریم ها را ارزیابی کند، خاطرنشان کرد: راه درست این است که از این پس هرگونه پیش نویس تحریمی را با ارزیابی شرایط به شورای امنیت ارائه کنیم. عواقب آن باید توسط نهادهای بشردوستانه سازمان ملل متحد رسیدگی شود، نه اینکه توسط شوراهای عوام فریبانه کشورهای غربی تایید و اجرا شود، که مردم عادی از این تحریم ها متضرر نشوند.

این دیپلمات ارشد روسی در پایان با بیان اینکه غرب از اصول منشور سازمان ملل مطابق با نیازهای خودخواهانه ژئوپلیتیکی خود استفاده می کند، تاکید کرد: مجمع عمومی سازمان ملل باید به جای تحت فشار قرار گرفتن از سوی کشورهای غربی، استفاده از حق وتو را بررسی کند. عدم اجرای قطعنامه های قبلی شورای امنیت سازمان ملل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا