اخبار جامعه

خبر کاهش قیمت مسکن واقعی است؟!

در حالی که وزیر مسکن و شهرسازی از کاهش قیمت مسکن صحبت می کند و این روند را ادامه دارد، از آذرماه سال گذشته تاکنون هیچ آمار بانک مرکزی از قیمت و معاملات مسکن منتشر نشده است.

زهرا علی اکبری – توقف انتشار آمار اولین بار در ایران نیست. پیش از این در دوره‌هایی که افزایش قیمت‌ها با حساسیت خاص افکار عمومی همراه بود، دولت‌ها سعی می‌کردند با پاک کردن صورت مسئله مشکل را حل کنند و با توقف انتشار آمار، استاندارد و مقیاسی در اختیار افکار عمومی قرار نمی‌دادند.

در چنین شرایطی آخرین آمار منتشر شده از قیمت و قیمت مسکن نیز مربوط به یک ماه سال گذشته است و از آن تاریخ تاکنون بانک مرکزی سکوت کرده است.

اما اکنون وزیر دولت که متعهد به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال شده است، از مسکن ارزان قیمت به عنوان خبر خوبی یاد می کند و معتقد است این روند باید ادامه یابد. با این حال، حلقه مفقوده این است که مشخص نیست این کاهش ارزش در چه دوره زمانی اتفاق افتاده است.

مهرداد بذرپاش گفت: در حال حاضر خبرهای خوبی از کاهش قیمت مسکن در همه کشورها شنیده می شود و باید دوباره کاهش پیدا کند. این در حالی است که انتظار می رود در این سطح از مسئولیت با آمار دقیق و روشن صحبت شود.

ستاریان کارشناس بازار مسکن در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این سوال که آیا شاهد کاهش قیمت مسکن هستید؟، گفت: هر چه می بینیم نشان از رکود عجیب این بازار و در در سایه این رکود، شاید قیمت برخی از خانه ها برای پول مورد نیاز پایین آمده باشد، اما اینجاست که هر ساله این رکودها زمانی اتفاق می افتد که قیمت آن بالاتر از قدرت خرید است و در ایران هم همین اتفاق افتاد. اتفاق افتاد

ادامه مطلب  لیست شماره تلفن‌های ضروری کشور برای سفرهای نوروزی/ این شماره‌ها را یادداشت کنید

وی با تاکید بر اینکه تا زمانی که بازارهای دقیقی برای افزایش قیمت مسکن وجود نداشته باشد، صحبت از کاهش قیمت مسکن تخلف از غرض ورزی است، گفت: چگونه می توان در این فضا از کاهش قیمت مسکن صحبت کرد؟ قیمت دست نیافتنی متری 100 میلیون تومان حتی اگر به متری دست نیافتنی 80 میلیون تومان تبدیل شود باز هم بالاست و در نتیجه استفاده از اصطلاح ارزان برای مسکن شوخی است.

وی گفت: یک روز سکوها را مقصر گرانی مسکن می‌دانند، یک روز مشاوران املاک را مقصر می‌دانند و روز دیگر از بورس و نقش آن در افزایش قیمت‌ها صحبت می‌کنند. مهمترین دلیل افزایش قیمت مسکن رشد عمومی تورم و در درجه دوم عدم حمایت از سرمایه گذار است.

خبر کاهش قیمت مسکن واقعی است؟!

بازی عجیب رکود در بازار مسکن/ مسکن از کی ارزان شد؟

منتظر دور بعدی افزایش قیمت مسکن باشید

وی با اشاره به اینکه رکود در بازار دوره خواب سرمایه را طولانی می کند، گفت: زمانی که سرمایه گذار با انسداد نقدینگی خود مواجه می شود برای مدت طولانی تری اقدام به ساخت مسکن جدید می کند و در نهایت میزان سرمایه گذاری در این بازار کاهش می یابد. این کاهش باعث کاهش تولید مسکن و برهم خوردن بیشتر تعادل عرضه و تقاضا و در نهایت گران شدن مسکن می شود.

وی به وزیر راه و فواید عمومی توصیه کرد که آماری را ارائه کند که مدت انتظار برای خرید مسکن چقدر کاهش یافته است زیرا این موضوع قابل اعتمادتر است.

پیش از این مجتبی یوسفی یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس گفته بود: اگر یک کارگر حقوق بگیر و یک کارمند تمام درآمد خود را پس انداز کنند، بعد از ۴۰ سال می توانند خانه دار شوند، اما با توجه به اینکه می توانند یک سوم درآمد خود را پس انداز کنند، خانه بخرند. ، مدت انتظار برای خرید خانه برای آنها به بیش از 90 سال [تا 120 سال] می رسد.

ادامه مطلب  شش مقصد اصلی مهاجرت ایرانیان کدامند؟/ جدول

فردین یزدانی، مدیر بازنگری طرح جامع مسکن که به طول دوره انتظار برای خانه دار شدن ایرانیان از اوایل دهه 80 تا کنون نیز پرداخته است، می گوید: از حدود سال 1383 به بعد تغییرات و دگرگونی هایی در شاخص های کلان اقتصادی به وجود آمد. کشور، منجر به عدم تعادل بین درآمد خانوار و قیمت مسکن می شود.

وی با بیان اینکه در سال 84 هشت سال درآمد خانوار برای خرید خانه معمولی پرداخت می شد، اما این رقم در سال 90 به 12 سال رسید، گفت: کل درآمد خانوار صرف خرید خانه شده است، اتفاقی که بعید است اتفاق بیفتد اما برای نشان دادن قیمت ملک در مقایسه با درآمد نقل شده است. در شرایط فعلی 16 تا 17 سال کل درآمد خانوار حداقل درآمد را برای خرید خانه می دهد، یعنی مدت انتظار برای خرید خانه به طور متوسط ​​حدود 45 تا 50 سال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا