اخبار گوناگون

رنگ ها در مریخ چگونه دیده می شوند؟

احتمالاً فکر کرده اید که آینده ما در سیارات دیگر چگونه خواهد بود، باور نکردنی است، اما مغز ما می داند که چگونه در شرایط مختلف کار کند و رنگ ها و حالات مختلف را ببیند.

مغز انسان با سازگاری با شرایط نوری مختلف بسیار خوب کار می کند. استفاده از یک عینک آفتابی رنگی را در نظر بگیرید: رنگ در ابتدا قابل توجه است، اما پس از مدتی رنگ ها دوباره به نظر “عادی” می رسند.

عدسی چشم افراد مسن به تدریج نسبت به دوران جوانی زردتر می شود، این ویژگی چشم انسان نیز با افزایش سن به طور طبیعی بروز می کند. با این حال، این زرد شدن باعث نمی شود که آنها رنگ ها را در طیف زرد ببینند، زیرا مغز آنها این رنگ را تصحیح می کند.

اما چگونه مغز شما با رنگ‌ها در یک محیط کاملاً جدید سازگار می‌شود، محیطی که روی زمین وجود نداشته است؟

رنگ ها در مریخ چگونه دیده می شوند؟

مایکل وبستر، دانشمند بینایی در دانشگاه نوادا، رنو، می گوید: رنگ، در هر طیف رنگی، در نهایت خاکستری به نظر می رسد. بر اساس تحقیقات وبستر، همان مکانیسمی که لنزهای زرد و عینک آفتابی را تصحیح می کند، زمانی اتفاق می افتد که فضانوردان به سیاره دیگری سفر می کنند. بسته به اینکه رنگ های غالب در محیط جدیدشان چه هستند، مغز فضاپیما برای درک آنها تنظیم می شود. به عنوان مثال مریخ را در نظر بگیرید.

وبستر گفت: “پیش بینی من این است که وقتی مردم به مریخ می روند، سیاره سرخ پس از مدتی برای آنها قرمز به نظر نمی رسد.” در عوض، زمین زنگ‌زده مریخ قهوه‌ای یا خاکستری به نظر می‌رسد و آسمان مریخ آبی‌تر به نظر می‌رسد، البته نه به اندازه زمین، اما به‌طور قابل‌توجهی کمتر از آنچه اکنون به نظر می‌رسد نارنجی است.

ادامه مطلب  در شب یلدا خانواده ها چه می کنند؟

این بدان معنا نیست که هر آسمان بیگانه به مرور زمان برای ما آبی به نظر می رسد. این بستگی به رنگ غالب نوری دارد که از جو در مقابل رنگ های غالب منظره می آید. نقطه مقابل نارنجی آبی است، بنابراین با تغییر مغز بیننده به سمت خنثی، رنگ‌های سردتر احتمالاً بیشتر برجسته می‌شوند. اما اگر بتوانید مثلاً به یک سیاره فراخورشیدی با پوشش گیاهی بنفش و آسمان طلایی سفر کنید، ممکن است مغز شما به شکل دیگری سیم‌کشی شود.

فیلتر رنگ ذهنی شما محدود به رنگ نیست. همچنین برای شدت قابل تنظیم است. این بدان معنی است که در سیاره ای با پالت رنگ طبیعی محدود، مغز شما با تغییرات بسیار ظریف در سایه سازگار می شود. با گذشت زمان خواهید دید که هایلایت ها روشن تر می شوند و بالعکس. وبستر می گوید: «اگر در محیطی بسیار رنگارنگ زندگی می کردید، در واقع آن «برآمدگی» را رد می کردید. پس از بازگشت به زمین، لهجه های ذهنی رنگ شما در نهایت به تنظیمات کارخانه باز می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا