اخبار جامعه

قانون حفظ حجاب برای دختران 9 تا 15 سال

در هفته جاری بازه زمانی پیشنهادی برای اجرای لایحه حجاب و عفاف به مدت 3 سال ارائه و به رأی گذاشته شد که پس از تصویب اصل 85 تغییراتی در این لایحه ایجاد شد. یکی دو نکته که مثبت تلقی می شود. حذف تبصره های 3.4 و 5 ماده 46 قبلی که مربوط به معرفی طلاب به فرج می باشد در بین بحث دانشجویان امکان پذیر است. یا بحث مربوط به مکان های گردشگری حذف شد.

ایلنا: گلمرضا نوری رئیس فراکسیون مستقلین شورای اسلامی در خصوص تصویب مهلت ۳ ساله اجرای آزمایشی لایحه حجاب و عفاف و تغییرات متن نهایی این لایحه نسبت به گزارش اول گفت: کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: در این هفته زمان پیشنهادی برای اجرای لایحه حجاب و عفاف را به صحن آوردند و به مدت 3 سال رای آوردند، البته پس از تصویب اصل 85 تغییراتی در آن ایجاد شد. این لایحه، یعنی یکی دو نکته مثبت تلقی می شود، از جمله بحث دانشجویان مبنی بر اینکه تبصره های 3. 4 و 5 ماده 46 قبلی را که مربوط به معرفی طلاب به فرجه بود حذف کرد. یا بحث مربوط به مکان های گردشگری حذف شد.

وی ادامه داد: در مورد پرسش کودکان و نوجوانان، یعنی. کودکان 9 تا 15 ساله و جوانان 15 تا 18 ساله، متن لایحه تغییر کرده است اما همچنان بندهایی در رابطه با آنها وجود دارد، به این معنی که همچنان در این لایحه برای کودکان 9 تا 15 سال و از 15 تا 18 سال. در سال مقرر شده است که در صورت تخلف از این قانون طبق بند مربوط به اطفال در قانون مجازات اسلامی با آنها برخورد شود.

ادامه مطلب  کاربردهای جالب مسواک کهنه در خانه که نمی‌دانستید

نماینده مردم بستان آباد در ادامه به جزییاتی از این لایحه اشاره کرد و ابراز داشت: صرف نظر از حذف یکی دو موضوعی که اشاره کردم، همچنان موارد حساس دیگری از جمله بحث اتصال دانشجو در لایحه وجود دارد. سیستم های پایگاه داده به فراجا که این یکی از مواردی است که می توان گفت به متن اضافه شده و از اکانت کم می کند.

قانون حفظ حجاب برای دختران 9 تا 15 سال

وی افزود: به عنوان مثال بررسی مجوزهایی که از سوی برخی نهادها صادر شده است، به عبارتی این موضوع می تواند لغو مجوزها باشد، در اینجا منظور برخی نهادها برای فعالیت های فرهنگی و … است. در واقع نوعی ابطال مجوز وجود دارد، رعایت می شود.

نوری در تشریح جزئیات دیگر قسمت های این لایحه گفت: در حوزه ورزش برای عزل مدیران سازمان های ورزشی پیش بینی شده است که پیش از این در لایحه لحاظ نشده بود. موضوع توقیف گذرنامه ها در جریان است. در ماده 39 این مصوبه جدید برای تخلفات اقتصادی حبس بعد از بار سوم پیش بینی شده است که قبلا وجود نداشت و اکنون در حال معرفی است. بحث درآمدهای 5 درصدی و حتی تا 25 درصدی از پلتفرم ها یا پلتفرم هایی است که در حوزه اقتصاد دیجیتال فعال هستند و جریمه شده اند یا یکی از مواردی که به تازگی اضافه شده، ورود وکلایی است که بدلباس و بدپوشش هستند. به این لایحه ممنوع است مراجعه به دادگاه.

وی افزود: نکته دیگر این است که در سال اول تمام هزینه های نصب دوربین و تجهیزات باید در بودجه تامین شود که به نظرم رقم بسیار زیادی خواهد بود و ممکن است در حوزه های دیگر از جمله ساخت و ساز تاثیر بگذارد.

ادامه مطلب  نامه خاص که چند کافه را به زیر تیغ پلمپ برد!

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس همچنین خاطرنشان کرد: اما نکته مهمی وجود دارد که در مصوبه نهایی ماده 70 وجود دارد که در اینجا آمده است و فکر می‌کنم آن ماده می‌تواند با تفکر و اندیشه اجرایی این قانون را تضمین کند. و مراقبت در عموم و از این فضای اصل 85 باید دور شد، کمک کرد.

و ادامه داد: ببینید اساساً بحث این لایحه مطرح نبود و معلوم نبود اینها پیشنهادات چه کسانی بوده است. چطوری این پیش آمد؟ این لایحه که ابتدا 9 نفر بود و بعد به 70 نفر رسید چگونه تا این حد گسترش یافت؟

نوری افزود: اما در اصل 70 مفاد نحوه شناسایی مرتکبین بدحجابی، بدحجابی، افشای حجاب، نحوه ابلاغ مستندات به مرجع قضایی، نحوه تعیین مجازات های قانونی و اعمال مجازات های قانونی برای تخفیف، تعلیق و غیره آمده است. احکام و اینکه آیا باید بازدارنده باشد. این ماده بسیار خوبی است.

وی تصریح کرد: فکر می‌کنم این ماده حداقل به این امید کمک می‌کند که یک قوه و رئیس قوه قضائیه پشت اجرای این قانون بایستند و آن دسته از مواردی که احساسی یا نادرست بوده و قابل اجرا نبوده قطعاً رسیدگی خواهد شد. مثبت است امیدوارم با این مصوبه از هرج و مرجی که این لایحه در جامعه ایجاد می کند جلوگیری شود و اگر همه اینها منوط به تایید و تایید رئیس قوه قضائیه باشد، فکر می کنم ما هم باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا