اخبار گوناگون

قلب خوک در بدن انسان برای بار دوم

برای دومین بار در تاریخ، مرکز پزشکی دانشگاه مریلند یک قلب خوک اصلاح شده ژنتیکی را به گیرنده انسان زنده پیوند زد.

طبق گزارش CNN، اولین پیوند قلب خوک به انسان در ژانویه 2022 با موفقیت انجام شد، اما بیمار چند ماه بعد درگذشت. اکنون برای دومین بار این عمل باورنکردنی انجام شده است.

این جراحی پیشگامانه در 20 سپتامبر در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMMC) توسط همین تیم پیوند انجام شد.

گیرنده این قلب لارنس فاوست 58 ساله است که در حال حاضر بدون کمک هیچ وسیله ای به تنهایی نفس می کشد و قلبش بدون کمک دستگاه های پشتیبانی به خوبی کار می کند.

فاوست یک بیماری قلبی شدید داشت و نیاز به پیوند قلب داشت. تیم پیوند در بیانیه ای اعلام کرد که او از قبل بیماری عروق محیطی و عوارض خونریزی داخلی داشت که او را واجد شرایط پیوند قلب سنتی نمی کرد. او سرانجام در 14 سپتامبر پس از مشاهده علائم نارسایی قلبی در بیمارستان بستری شد.

فاوست چند روز قبل از عمل در مصاحبه ای گفت: تنها یک امید برای من باقی مانده است و آن پیوند قلب خوک است.

این عملیات پیوند بیگانه آزمایشی دارای مجوز از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) است. به گفته این سازمان، این برنامه یک مسیر بالقوه برای یک بیمار با یک بیماری یا شرایط جدی یا تهدید کننده زندگی که هیچ گزینه درمانی جایگزینی ندارد، فراهم می کند.

قلب خوک در بدن انسان

قلب مورد استفاده در این عمل از یک خوک اصلاح شده ژنتیکی به دست آمده است. این حیوان دارای 10 ژن ویرایش شده از جمله سه ژن غیرفعال برای از بین بردن قند آلفا گال در سلول های خون خوک است که می تواند واکنش شدیدی را در سیستم ایمنی بدن انسان ایجاد کند و باعث رد پیوند شود. یک ژن اضافی نیز برای کنترل رشد قلب خوک اصلاح شد، در حالی که شش ژن انسانی به ژنوم حیوان اضافه شد تا پذیرش توسط سیستم ایمنی انسان افزایش یابد.

ادامه مطلب  خواهرزاده های محمدرضا گلزار از خودش هم خوشگلتر هستند! + عکس

سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای اولین بار خوک های اصلاح شده ژنتیکی را در سال 2020 برای استفاده درمانی بالقوه تایید کرد.

پزشکان همچنین برای سرکوب بیشتر سیستم ایمنی و جلوگیری از رد پیوند، فاوست را با یک آنتی بادی آزمایشی درمان کردند. او از نظر هر گونه نشانه ای از رد پیوند یا ایجاد ویروس های مربوط به خوکی تحت نظر قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، خوک اهداکننده به‌دقت برای علائم ویروس‌ها یا عوامل بیماری‌زا مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر بارتلی گریفیث، جراح که این پیوند را انجام داده و استاد جراحی در دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند است، گفت: یک بار دیگر به بیمار در حال مرگ فرصتی برای زندگی طولانی‌تر ارائه می‌دهیم و از آقای فاست تشکر می‌کنیم. شجاعت و تمایل او برای کمک به پیشرفت.» از دانش شما بسیار متشکرم.

فاوست به طور کامل با این درمان آزمایشی موافقت کرده است و از تمام خطرات احتمالی مطلع شده است. او همچنین تحت ارزیابی کامل روانپزشکی قرار گرفت و پرونده او با یک متخصص اخلاق پزشکی در میان گذاشته شد.

لارنس فاوست پدر دو فرزند و کهنه سرباز نیروی دریایی ایالات متحده است که قبل از بازنشستگی به عنوان تکنسین آزمایشگاه در مؤسسه ملی بهداشت کار می کرد.

همسرش می گوید: هیچ توقعی نداریم، جز اینکه امیدواریم بیشتر با هم باشیم. می تواند به سادگی نشستن در ایوان و نوشیدن قهوه با هم باشد.

همانطور که گفته شد، در ژانویه 2022، دانشگاه مریلند اولین عمل آزمایشی در نوع خود را بر روی دیوید بنت 57 ساله انجام داد که متاسفانه دو ماه پس از عمل درگذشت.

ادامه مطلب  باز هم سانسور عجیب و غریب صدا و سیما / این بار سانسور لباس اسرای اسرائیلی!

در حالی که هیچ نشانه ای از رد پیوند در مورد بنت در هفته های اول پس از پیوند وجود نداشت، تیم کالبد شکافی به این نتیجه رسیدند که بنت در نهایت به دلیل نارسایی قلبی به دلیل “تعداد پیچیده ای از عوامل” از جمله وضعیت بنت قبل از اتمام عمل جراحی درگذشت.

بنت قبل از پیوند در بیمارستان بستری بود و 6 هفته قبل از پیوند به دستگاه ریه و قلب متصل بود. با این حال، یک مطالعه موردی توسط پزشکان شواهدی از یک ویروس خوکی که قبلاً شناسایی نشده بود در او یافت.

بر اساس آمار رسمی دولت ایالات متحده، بیش از 113000 نفر در این کشور منتظر پیوند عضو هستند که 3354 نفر از آنها به قلب نیاز دارند. کارشناسان می گویند هر روز 17 نفر در انتظار یک عضو می میرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا