اخبار گوناگون

LGBTQ+ یا رنگین کمان جنسیت چیست؟ اطلاعاتی کامل درباره انواع گرایشات و هویت جنسی

به طور کلی ال جی بی تی کیو پلاس به جامعه ای از افراد گفته می‌شود که همجنسگرا، دوجنس‌گرا یا تراجنسی هستند، همین ‌طور کسانی که گرایش جنسی‌ آن‌ها خارج از چارچوب هنجارهای سنتی قرار می‌گیرد. شناخته‌ شده ‌ترین نماد اقلیت‌های جنسی، پرچم رنگین‌کمان ۶ رنگ است که استفاده از آن از دهه ۱۹۷۰ میلادی رواج داشته است.

این مقاله به مفاهیم اساسی مانند هویت جنسی، چالش‌ها و موانعی که افراد LGBTQ+ با آن روبرو می‌شوند و نقش خانواده و جوامع در پذیرش این افراد می پردازیم.

ال جی بی تی کیو پلاس (+LGBTQ) مخفف چیست؟

معنی ال جی بی تی کیو پلاس (LGBTQ+) نوعی دسته‌بندی بر اساس گرایشات جنسی و جنسیتی و همچنین هویت جنسی و جنسیتی آن‌هاست و “پلاس” برای نشان دادن همه هویت‌ها و گرایش‌های جنسی استفاده می‌شود که توسط پنج حرف اول دیگر پوشش داده نمی‌شوند. به عنوان مثال Two-Spirit، یک هویت پان بومی آمریکایی است. هر یک از این حروف، دربرگیرنده عبارات زیر هستند:

Lesbian (همجنسگرای زن): زنانی که تمایل به ارتباط جنسی یا عاطفی با زنان دیگر دارند.

Gay (همجنسگرای مرد): مردان دارای این نوع گرایش جنسی تمایل به ارتباط جنسی یا عاطفی با مردان دیگر دارند.

Bisexual یا هردوجنسگرا: افرادی که تمایل به ارتباط جنسی یا عاطفی به هر دو جنس زن و مرد دارند.

Transgender (ترنس‌جندر یا تراجنسیتی): افرادی که هویت جنسی آنها با جنسیت هنگام تولدشان متفاوت است.

Transsexual (ترنسکشوال یا تراجنسی): گونه ای از افراد تراجنسیتی که به دنبال راه های تغییر جنسیت هستند.

Queer یا کوئیر: این افراد دارای هرگونه گرایش جنسی، همجنسگرایی یا دگرجنسگرا هستند.

Questioning یا پرسشگر: کسی که از هویت جنسی و گرایش جنسی خود مطمئن نیست.

انواع گرایش های جنسی

انواع مختلفی از گرایش‌ های جنسی وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

دگرجنسگرایی Heterosexual))

دگرجنسگرا که شکل سنتی و پذیرفته شده گرایش جنسی در تمام دنیاست، افرادی هستند که دارای گرایش جنسی و یا عاطفی به جنس مخالف هستند. اگر زن باشند به مرد و اگر مرد باشند به زن. به این نوع گرایش، گرایش استریت Straight)) نیز گفته می‌شود که معمول‌ترین نوع گرایش است. دگرجنس‌گرایی با هم‌سوجنسی متفاوت است زیرا دگرجنسگرایی یک نوع تمایل جنسی به حساب می‌آید؛ اما فرد هم‌سوجنس ممکن است تمایلات همجنس‌گرایانه نیز داشته باشد.

ادامه مطلب  تابوت 2،3 متری باستانی عجیب در ژاپن کشف شد

همجنسگرایی(Homosexual)

همجنسگرا افرادی هستند که تمایل جنسی و عاطفی به فردی از جنس خود دارند؛ مثلا مردی که رفتارهایش نیز مردانه است (دارای جنسیت مرد نیز هست) اما مایل است با فردی از جنس خود رابطه جنسی و عاشقانه داشته باشد. این افراد می‌توانند شامل ترنسجندرها هم باشند اما این دو با هم یکی نیستند.

هر دو جنسگرایی (Bisexual)

به افرادی از ال جی بی تی کیو گفته می شود که از نظر جنسی یا عاطفی (یا هردو) هم به مردان و هم به زنان گرایش دارند.

هر جنسگرایی (Pansexual)

این افراد از نظر جنسی یا عاطفی تمایل به ایجاد رابطه با هرنوع جنس و جنسیتی دارند؛ اعم از زن، مرد، ترنس و غیره. مثلا حالتی‌ که در آن مردی هرجنسگرا به برقرای رابطه جنسی و عاطفی با زنی ترنس (مردی با خصوصیات زنانه) تمایل داشته باشد. یعنی جنس طرف مقابل و همچنین هویت جنسیتی او برایش اهمیتی ندارد.

گرایش جنسی نسبت به خود (Autosexual)

همان‌طور که از نامش پیداست این افراد از نظر جنسی تنها به خودشان گرایش دارند.

بی جنسگرا (ASEXUAL)

افرادی که هیچ‌ گونه تمایل جنسی و جنسیتی برای برقراری ارتباط در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. این افراد در دسته دگرباشان جنسی قرار دارند و هیچ ‌کدام از انواع گرایش جنسی در این افراد دیده نمی‌شود.

تفاوت بین جنسیت و هویت جنسی چیست؟ نحوه شکل‌گیری هویت جنسی و تاثیر آن بر زندگی افراد

انواع گرایشات جنسی و هویت جنسی

جنسیت و هویت جنسی دو مفهوم متفاوت هستند. جنسیت به مفهوم بیولوژیکی و فیزیکی اشاره دارد و بطور کلی افراد را در دو دسته مرد و زن تقسیم می کند. این تقسیم بندی مبتنی بر ویژگی‌های فیزیکی مثل اندازه و شکل بدن، ساختار سلول‌های جنسی و هورمون‌های بدن مشخص می‌شود.

اما هویت جنسی به طور کلی نحوه احساسات و ادراکات یک فرد از جنسیت خود را توصیف می‌کند. برخلاف جنسیت که به صورت بیولوژیکی تعیین می‌شود، هویت جنسی با توجه به جنبه روانی و احساسی فرد شکل می‌گیرد و ممکن است با جنسیت بیولوژیکی افراد مطابقت نداشته باشد. شکل‌گیری هویت جنسی به عواملی مانند ژنتیک، خانواده، فرهنگ و جامعه، تجربیات جنسی و پذیرش شخص بستگی دارد.

ادامه مطلب  شروع سال تحصیلی و قاب تلخ از کودک کار

روانشناسان می‌توانند در جلسات مشاوره در زمینه آگاهی و شکل‌گیری هویت جنسی به افراد کمک کنند. کلینیک روانشناسی دکتر زهرا ترابی آماده است تا به شما مشاوره های لازم را در این زمینه بدهد.

چه عواملی در ایجاد انواع گرایشات جنسی نقش دارند؟

گرایشات جنسیتی و جنسی متنوعی وجود دارند و عوامل متعددی می توانند در بوجود آمدن آنها نقش داشته باشند. درک دقیق از این مسئله بسیار پیچیده است و هنوز تمامی جنبه‌های آن کاملاً روشن نیست. با این حال، برخی از مهمترین عوامل به شرح زیر هستند:

  • عوامل زیستی و ژنتیکی: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که برخی از گرایشات جنسی، می توانند به سبب مسائل ژنتیکی و زیستی باشند.
  • عوامل محیطی و فرهنگی: محیط و فرهنگ ما در زندگی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. این عوامل می‌توانند شامل فرهنگ و ارزش‌های مورد استفاده در خانواده و جامعه باشند که بر شکل‌گیری هویت جنسیتی نقش دارند.
  • تجربیات زندگی: مواردی مانند روابط اجتماعی، تجربیات جنسی و تأثیر رسانه‌ها و فضای مجازی می‌توانند بر شکل‌گیری گرایشات جنسی تأثیرگذار باشند.

معنی پرچم رنگین کمان و نماد LGBTQ+ چیست؟

معنی پرچم رنگین کمان و نماد LGBTQ+

در سال 1987 هنرمندی به نام گیلبرت بیکر تصمیم گرفت پرچمی به نشانه آزادی افراد همجنسگرا طراحی کند. پرچم اولیه شامل هشت رنگ بود که شامل رنگ صورتی نماد گرایش جنسی، قرمز نماد زندگی، نارنجی نماد تندرستی، زرد نماد نور خورشید، سبز نماد طبیعت، فیروزه‌ای نماد جادو یا هنر، نیلی نماد آرامش و بنفش نماد روح انسانی بود.

بعد ها بدلیل افزایش تقاضا برای این پرچم و به دلیل کمبود پارچه به رنگ صورتی، این رنگ از طرح او حذف شد و برای این که تعداد رنگ‌ها در پرچم عدد زوج باقی بماند، آبی جایگزین فیروزه‌ای و نیلی شد و تعداد رنگ‌های پرچم به شش کاهش یافت.

ادامه مطلب  این حیوان با فتوسنتز زندگی می کند

جدیدترین طرح پرچم اقلیت های جنسی، 5 نوار رنگی به شکل v به 6 رنگ قدیمی اضافه شد تا بتواند هویت های جنسی بیشتری را در برگیرد.

افراد LGBTQ+ با چه مشکلاتی در جامعه رو به رو هستند؟

افراد LGBTQ+ ممکن است با مشکلات مختلفی رو به رو شوند که شامل موارد زیر می‌شود:

  • تبعیض و تحقیر: این افراد ممکن است با تبعیض و تحقیر در محیط‌های مختلفی از جمله مدرسه، کار، جامعه و حتی در خانواده مواجه شوند که می‌تواند به آسیب روانی و اجتماعی آنها منجر شود.
  • اختلالات روانی: فردی که مورد تبعیض و تحقیر قرار می‌گیرد ممکن است با اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و استرس روبرو شود.
  • عدم پذیرش خانوادگی: برخی از افرادLGBTQ+ با عدم پذیرش یا حمایت کمتر از سوی خانواده خود روبه‌ رو هستند که می‌تواند به احساس تنهایی و افسردگی منجر شود.
  • خشونت و آزار جنسی: افرادLGBTQ+ ممکن است به دنبال تبعیض و تحقیر، با خشونت و آزار جنسی مواجه شوند که می‌تواند آسیب روانی و جسمی جدی به آنها وارد کند.
  • مسائل هویتی: برخی از افراد LGBTQ+ ممکن است با مسائل هویتی مبهم یا متضاد در وجود خود مواجه شوند.

این ها فقط برخی از مشکلاتی هستند که افراد LGBTQ+ ممکن است با آنها روبرو شوند. برای حل این مشکلات می توانیم به روانشناسان متبحر و باتجربه مراجعه کنیم.

سخن پایانی

خانواده و جامعه با بدست آوردن آگاهی و پذیرش بدون قضاوت، می توانند به این افراد کمک کنند. خانواده می تواند با حمایت های عاطفی مانند گوش دادن به مشکلات و احساسات فرد، فضایی امن و بدون ترس ایجاد کند. بهره گیری از علم و تخصص روانشناسان باتجربه می تواند به این افراد و خانواده هایشان در رسیدن به آگاهی و آرامش کمک کند. اگر در این زمینه نیاز به کمک دارید می توانید با کلینیک روانشناسی دکتر زهرا ترابی تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا